طب سوزنی

طب سوزنی که به زبان چینی به ان جین جیو (ZHEN JIU)گفته میشود روشی است که با فرو کردن سوزن های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن باعثتسکین درد و یا درمان مشکل خاصی از بیمار میشود.بر اساس تئوری طب سوزنی این نقاط خاص بر روی راه های انرژی یا مریدین هایی (MERIDIANS) قراردارندکه یک نوع انرژی حیاتی به نام” چی” (QI)در ان ها جریان دارند.

طب سوزنی از اواخر قرن بیستم توسط محققان مورد تحقیقات علمی جدی قرارگرفته است.هم از جهت نحوه ی اثر ان و پایه هاش و هم از جهت اثرات بالینیش سازمان بهداشت جهانی و موسسه ملی سلامت امریکا اعلام کرده اند که طب سوزنی در درمان 300بیماری گوناگون مانند مشکلات عصبی و درد میتواند موثر باشد.

Acupuncture

شیوه ی انجام طب سوزنی

در طب سوزنی از سوزن های استیل نازک وانعطاف پذیر استفاده می شود .هرکدام از این سوزن ها دارای دسته ای در انتها میباشند قطر این سوزن ها از2/0تا6/0 میلیمتر و طول آن ها از 1تا10سانتیمتر متغیراست . ممکن است گاهی حتی در نقاطی بسیار دورتر از نقاط درد ,سوزن زده شود در هنگام وارد کردن سوزن بطور عمودی بین انگشتان قرار می گیرد. عمق فرو کردن سوزن از چند میلیمتر تا 5 سانتی متر با توجه به محل نقطه متغیر است.در درمان طب سوزنی ممکن است  از جزیان الکتریسیته نیز استفاده شود گاهی در نقطه ای از سطح بدن ممکن است احساس درد ملایم یا سوزش در محل وارد کردن سوزن احساس شود که ظرف چند ثانیه به احساس خوشایندی از گرما ,جریان ارامش و رهایی تبدیل میشود.

 پزشک متخصص ومجرب را انتخاب کنید.

پزشک متخصص هرگز یک نسخه را برای چندفرد تجویز نمیکند و پس ازمعاینه و بررسی حالات بیمار و گرفتن شرح حال از او به ریشه یابی بیماری پرداخته و متناسب باسن و شرایط بیمار درمان را اغاز میکند.

مهارت یک متخصص طب سوزنی در این نهفته است که چگونه بیمارش را با زدن حداقل تعدادسوزن درمان نماید.بیمار ممکن از با تعداد کمتر از 4یا5 سوزن درمان شود و گاهی اوقات نیز تنها یک سوزن برای در مان کافی میباشد.اگر پنج نقطه بطور صحیح برای درمان یک بیماری انتخاب شوند  اثر انها به خوبی ده سوزن میباشد در درمان برخی بیماری ها ممکن است تعداد زیادی از نقاط مناسب باشند اما نباید از تمام این نقاط در یک نوبت استفاده نمود  با این حال از انجایی که ممکن است مدت درمان به چند هفته یا چند ماه نیاز داشته  باشد پزشک متخصص بطور نوبتی از تمام این نقاط طب سوزنی استفاده خواهد کرد.


تاریخچه طب سوزنی

تاریخچه استفاده از طب سوزنی در کشور چین به عصر حجر باز میگردد که در ان زمان از سنگ هایی نوک تیز به نام “بیان شی”(BIAN SHI)استفاده میشد .سوزن های سنگی طب سوزنی مربوط به پنج هزار سال پیش توسط باستان شناسان در کشور چین کشف شده است.

اولین کتاب چینی که دران درمورد طب سوزنی بحث شده است کتاب “طب داخلی کلاسیک امپراطور زرد”میباشد که در حدود 2300سال پیش نوشته شده است.در این کتلاب از انواع سوزن های فلزی,مریدین ها و نقاط خاص بر روی ان ها,انواع روش های فرو کردن سوزن در بدن و انواع مختلف بیماری هایی که می توان با استفاده از طب سوزنی ان ها را درمان نمود بحث شده است.

“طب سوزنی” و” ماکسی باسشن ” دو جز مهم «طب سنتی چینی» است که در پیشگیری و درمان بیماری ها نقش دارند.«طب سوزنی» و «ماکسی باسشن» بطور عمده شامل چها بخش زیر است :کانال ها و کلاترال ها ,نقاط ,تکنیک های طب سوزنی و ماکسی باسشن و کاربرد های بالینی طب سوزنی و ماکسی باسشن .

طب سوزنی و ماکسی باسشن زمان زیادی است که در درمان بیماری هاکاربرد داردوتجربه های عملی فراوانی را کسب کرده است .

این درمان در موارد فراوانی کاربر د داشته ودارای اثر درمانی بسیار موثری است ارزان و اسان بوده است و درجه اطمینانم بالایی دارد.

در طول چندین قرن این طب در بین عموم مردم چین به عنوان یک درمان مطمئن و موثر شناخته شده است .به علاوه این نوع درمان سهم بسیار مهمی در موفقیت و محبوبیت چینی هاداشته و امروزه پزشکی و سلامت مورد استفاده قرار میگیرد.

image_print