زالو درمانی

فواید زالو درمانی

زالو درمانی و بهبود پیوند های انگشت و …

زالو نوعی کرم حلقوی از گروه آبزیان و راسته‌ی آرواره‌داران است. بدن زالو قابلیت انبساط و انقباض فراوان دارد و در جلوی بدن آن یک بادکش مرکب از دو حلقه قرار دارد که دهان نیز در این ناحیه واقع شده است. در انتهای بدن یک بادکش مدور هفت حلقه‌ای وجود دارد که زالو توسط این بادکش خود را به یک نقطه متصل می‌کند. زالو دارای سه فک است و هر فک 100 دندان دارد که هنگام چسبیدن به بدن، دندان‌ها در پوست فرو می‌رود که همراه سوزش و دردی است که تا چند دقیقه ممکن است طول بکشد. برای مصارف درمانی زالوهای طبی (medical leech) مورداستفاده قرار می‌گیرد.

خاصیت درمانی زالو در بزاق دهانش است که شامل دو دسته از مواداست: گروهی به عنوان نوروترنسمیتر بر روی پایانه‌های عصبی عمل می‌كنند و و دسته‌ دیگر كه بر روی گردش خون عمومی و مویرگ‌ها عمل كرده و به عنوان ضد انعقاد، ضد تورم و ضد درد ایفای نقش می‌كنند.

هر زالو در مدت ۱۵ تا ۶۰ دقیقه 10 تا 20 میلی‌لیتر خون می‌مکد و پس از جدا شدن زالو خون‌ریزی ۲ تا ۱۰ ساعت طول می‌کشد .3 تا 5 روز پس از زالو اندازی عروق جدیدی در اطراف و حاشیه‌ی محل نیش زالو به وجود می‌آیند.

موارد استفاده از زالو

  • هنگامی که نیاز به پاک‌سازی عضو خاصی باشد که نتوان روی آن محجمه گذاشت و حجامت انجام داد.
  • در زنان، بچه‌ها و افرادی که تحمل تیغ‌زدن را ندارند.
  • بیماری‌های مزمن پوستی که بیماری در پوست و گوشت مستقر شده است و به‌راحتی با حجامت و فصد خارج نمی‌شود.
  • اکثر بیماری‌های نیمه فوقانی و تحتانی تنه از جمله بیماری‌های حلق و حنجره، سردرد، بیماری‌های چشم، نقرس، دردهای سیاتیکی، دردهای زانو، بیماری‌های مقعد مانند دردهای مقعدی و بواسیر.
  • در جراحی‌ها به‌خصوص بعد از جراحی‌های میکروواسکولار پیوند انگشت و احتقان‌های موضعی پس از جراحی‌های پلاستیک با مکانیسم کاهش احتقان عروقی
  • در التهابات مانند عفونت ریشه دندان و لثه، آبسه لثه، استئوآرتریت زانو، آرتریت روماتوئید
  • بیماری‌های قلبی‌عروقی با مکانیسم بهبود سیستم جریان خون
  • زالو درمانی می‌تواند جایگزینی برایحجامت باشد زیرا زالو بهتر می‌تواند خون فاسد را از عمق بدن بیرون بکشد.
image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image