80 درصد افراد دیابتی دچار زخم پا می شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: زخم پا در ۸۰ درصد افراد دیابتی ایجاد می شود و متاسفانه از هر دو نفر ابتلا به دیابت یک نفر قطع انگشت یا پا را تجربه خواهد کرد.

دکتر حسن راوری در گفتگو با خبرنگار گفت: افراد دیابتی به دلیل اختلال حسی، تغییر شکل و انسداد عروق پا ممکن است دچار تاول، زخم یا عفونت پا شوند که به پای دیابتی معروف است.

وی با بیان اینکه زخم پا در ۸۰ درصد افراد دیابتی ایجاد می شود، افزود: متاسفانه از هر دو نفر ابتلا به دیابت یک نفر قطع انگشت یا پا را تجربه خواهد کرد لذا اقدامات پیشگیرانه، تشخیص زودهنگام و درمان صحیح و مناسب اهمیت دارد.

دکتر راوری به اقدامات پیشگیرانه اشاره و بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه شامل کنترل مناسب و دقیق قند خون، شستشوی روزانه پاها و استفاده از کرم های مرطوب کننده جهت جلوگیری از پوسته پوسته شدن می باشد افراد دیابتی نباید کفش بدون جوراب بپوشند و باید جوراب از جنس نخ یا کتان و بدون رفو باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: بهتر است از کفش و بند جوراب استفاده نشود زیرا سبب ورم پا می شود همچنین هنگام خرید کفش باید کفش اندازه خریداری کرد، پوشیدن کفش تنگ به امید جا باز کردن برای افراد دیابتی بسیار خطرناک می باشد بهتر است کفش را در پایان روز خریداری کرد و قبل از خرید چند دقیقه با هر دو کفش راه رفت.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد راه رفتن و پیاده روی را برای افراد دیابتی بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: باید توجه شود که راهپیمایی طولانی بیش از یکساعت به خصوص در زمین ناهموار سبب ایجاد صدمه و تاول می شود به دلیل اینکه در افراد دیابتی حس کف پا به تدریج کاهش می یابد، نباید داخل منزل پابرهنه راه بروند باید از صندل استفاده نمایند چراکه اجسام نوک نیز و کوچک داخل فرش یا روی زمین می تواند باعث ایجاد زخم یا تاول شود.

وی در ادامه به دیگر اقدامات پیشگیرانه اشاره و بیان کرد: کوتاه کردن ناخن ها بهتر است توسط فرد دیگری انجام شود چراکه اکثر افراد دیابتی کاهش بینایی دارند و ناخن ها را هیچگاه نباید از ته گرفت چراکه سبب آسیب به گوشه و زیر ناخن می شود این بیماران اگر از محیط سرد وارد منزل می شوند گرم کردن پاها باید آهسته و به تدریج باشد و پاها در معرض حرارت مستقیم نباشد یا به رادیاتور چسبانده نشود.

دکتر راوری با تاکید بر اینکه برای برطرف کردن میخچه یا پینه هرگز از محلول و مواد شیمیایی استفاده نشود، اظهار داشت: کفش روباز مناسب نیست و صندل های با حلقه انگشتی آسیب زننده هستند تشخیص زودهنگام پای دیابتی بسیار مهم است بنابراین ضرورت دارد روزانه پاها و بین انگشتان پا هنگام شستشو بررسی شود.

وی هرگونه سفتی، درد، تاول، سیاهی و ترشح در پای فرد دیابتی را با اهمیت دانست و اذعان کرد: بروز هرگونه تغییرات باید جدی گرفته شود و با پزشک خود مشورت و از درمان خودسرانه خودداری کنید اگر زخم یا ضایعه پا همراه با تب، لرز یا ترشح باشد باید به صورت اورژانسی حتی در ایام تعطیل و شب به اولین پزشک مراجعه شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه درمان باید صرفا تحت نظر پزشک باشد، گفت: تا بهبودی کامل ضایعه و زخم دیابتی از راه رفتن خودداری شود چراکه راه رفتن روی زخم یا تاول سبب تشدید ضایعه یا تاخیر در سیر بهبودی می شود اگر به هر دلیل مصرف دارو و مراقبت همچنان زخم و ضایعه وجود داشت و سیر بهبودی مناسب نبود منتظر تمام شدن داروها نباشید و مجدد به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دوز یا نوع دارو کافی برای درمان نباشد و اقدامات تکمیلی و بستری معمولی برای تخلیه عفونت نیاز باشد.

دکتر راوری همچنین تصریح کرد: در مواردی بررسی از نظر میزان خونرسانی اندام باید انجام شود زیرا سرعت و شدت پیشرفت عفونت در افراد دیابتی می تواند بسیار سریع بوده به طوری که حتی طی چند روز منجر به قطع پا شود.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image